Yem maliyetlerinin düşürülmesi için Mısır ithal edilecek

Yem maliyetlerinin düşürülmesi için Mısır ithal edilecek

TMO, içinde bulunduğumuz olağandışı piyasa koşullarında piyasa istikrarını sağlamak üzere stoklarını takviye ederek besici ve yetiştiricilerimiz başta olmak üzere üreticilerimize ürün arzına yeni hasada kadar kesintisiz devam edecektir.”

A+A-

Toprak Mahsulleri Ofisi, Temmuz ayından itibaren piyasaya 2,6 milyon ton hububat arz edilerek,  buğday ve arpa başta olmak üzere piyasa fiyatlarında istikrar sağlandığını bildirdi.

TMO’dan yapılan açıklamada, tüm dünya ile eşzamanlı olarak Türkiye’de de yaşanan tarımsal kuraklığın, üretim ve verimde kayıplara yol açarak, piyasa fiyatlarında aşırı yükselişlere neden olduğu belirtildi.

Fiyat artışlarının önüne geçebilmek adına TMO tarafından ilk etapta satış fiyatlarının ilan edildiği, ardından başta tüketiciler olmak üzere et, süt ve yem üreticilerinin maliyetlerinin düşürülmesini teminen TMO’nun yetki ve imkânları artırılarak “Yem Regülasyon Çalışması” başlatıldığı hatırlatılan açıklamada, şöyle denildi:

“Bu kapsamda TMO stokları takviye edilmiş ve Temmuz ayından itibaren piyasaya 2,6 milyon ton hububat arz edilerek buğday ve arpa başta olmak üzere piyasa fiyatlarında istikrar sağlanmıştır. Ancak son dönemde bu yılki mısır üretimimizin geçen yılın üzerinde olmasına rağmen dünya piyasalarındaki spekülatif haberlerin de etkisiyle yurt içi mısır fiyatlarında zaman zaman aşırı yükselişler gözlenmektedir.

Mısır ithal edilecek

Yaşanan bu yükselişlerin besici ve yetiştiricilerimizi olumsuz etkilememesi, üreticilerimizin ihtiyaç duydukları hammaddeyi sorunsuz temin edebilmeleri ve yem maliyetlerinin düşürülmesine katkı sağlamak amacıyla Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından 14 Ekim 2021 tarihinde 325 bin ton mısır ithalat ihalesi düzenlenecektir. TMO, içinde bulunduğumuz olağandışı piyasa koşullarında piyasa istikrarını sağlamak üzere stoklarını takviye ederek besici ve yetiştiricilerimiz başta olmak üzere üreticilerimize ürün arzına yeni hasada kadar kesintisiz devam edecektir.”

Önceki ve Sonraki Haberler