Yeni annelere devletten maaş

Yeni annelere devletten maaş

Yeni doğum yapan annelere devlet ciddi yardımlarda bulunuyor. Bu yardımların toplamı 4 bin liradan başlayıp maaşa göre 30 bin liraya kadar çıkabiliyor. çocuk parası, süt parası ne kadar?

A+A-

Yeni doğum yapan annelere devlet ciddi yardımlarda bulunuyor. Bu yardımların toplamı 4 bin liradan başlayıp maaşa göre 30 bin liraya kadar çıkabiliyor. Kadınların çalışma hayatındaki yerinin artması ve kadın çalışanların çalışma hayatından dolayı doğum yapmayı ertelemesinin önüne geçmek için bir dizi tedbirler alan devlet çalışan anneye ciddi meblağlarda yardımda bulunuyor.

Çocuk başına prim

Devletin çalışan annelere yapmış olduğu yardımların başında çocuk parası, doğum yardımı, süt parası gibi yardımlar öne çıkıyor. 15 Mayıs 2015'ten sonra doğum yapan anneye çocuk parası veriliyor. Tüm annelere şartsız olarak ilk çocuk için 300, ikinci çocuk için 400 ve üçüncü çocuk için 600 lira ödeniyor. Yardım için başvurular, Aile Bakanlığı Müdürlüklerine, ilçede ise kaymakamlıklara yapıyor.

Ödemeler annenin çalışıp çalışmamasına göre değişiyor

Devlet, doğan her çocuk başına karşılıksız üç farklı ödeme yapıyor. Buna göre; asgari ücretle çalışırken doğum yapan bir anneye toplam 4856 lira, 2500 lira maaş alan anneye 8646 lira ödeniyor. Toplam yardım maaşa göre 30 bin liraya çıkıyor.

İnternet üzerinden başvuru yapılabiliniyor

İsteyenler bebeğin TC kimlik numarasıyla 'aüe.gov.tr'den başvuru yapabilir. 15 Mayıs 2015'ten önce doğan çocuklar için doğum yardımı verilmiyor. Ama doğan çocuğun kaçıncı çocuk olduğu tutarı belirliyor. Başvuruyu istediğiniz zaman yapabilirsiniz. Para 2 ayda ödeniyor. Doğum yapan kadınlara 133 lira 'emzirme ödeneği' (süt parası) da veriyor. Bu, çalışan çalışmayan her anne için geçerli.

Bir yılda 120 gün prim ödenmiş olması gerekli

Süt parası için doğum yapan kişinin SSK veya BağKur'lu olması ve doğumdan önceki 1 yıl içinde en az 120 gün prim yatırılması ve prim borcunun olmaması gerekiyor. Anne sigortalı değilse para, sigortalı eşe veriliyor. Süt parası için SGK il müdürlüğüne, sosyal güvenlik merkezine başvurmak gerekiyor. Başvuru için 5 yıl süre var. Çocuğu doğan anneye yapılan en yüksek tutarlı ödeme ise doğum (rapor) parası. Bu para maaşa göre değişiyor.

Çocuk parası kimlere verilir? Çalışan anneye anne çalışmıyor ise babaya çocuk parası verilmektedir.

Çoçuk parası için nereye başvurulur? SGK il müdürlüklerine ve Sosyal Güvenlik merkezlerine başvurulması gerekiyor.

 

İş göremezlik rapor parası

Çalışan kadınlar doğumdan önce 8 hafta, doğum sonrasında 8 hafta olmak üzere toplam 16 hafta veya 112 gün izin veriliyor. Bu durumdaki kadınlar, izin süresi için geçici iş göremezlik (rapor) ödeneği alıyor. İş göremezlik ödeneği için doğumdan önceki bir yıl içinde en az '90 gün sigorta primi' ödenmiş olmalı. Asgari ücretli çalışan ve 16 hafta doğum izni yapan bir anneye, 2017 yılında 4423 lira ödeme yapacak.

Çoçuk parası ne kadar? 2017 için ilk çocuk için 300 TL süt parası ve anne çalışıyor ise iş göremezlik parası ile bu rakam 5 bin lirayı bulacaktır.

Bu anne ilk çocuğunu dünyaya getirdiyse 300 lira da çocuk parası alacak. Daha sonra başvuru yapması halinde 133 lira da süt parası verecek. Böylece asgari ücretli anneye 2017'de toplam 4856 lira ödenecek.

Çoçuk parası sorgulaması ise turkiye.gov.tr adresinden Tc kimlik bilgisi ile sorgulanabilmektedir. Ödemeler PTT ve Ziraat Bankası aracılığıyla yapıyor. Doğum izni bitenler TC kimlik numarasıyla 'turkiye.gov.tr'ye girerek doğum parasının yatıp yatmadığını kolayca sorgulayabilir.