Yeni kabine, İzmir iş dünyasına umut verdi

Yeni kabine, İzmir iş dünyasına umut verdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı yeni kabine, İzmir iş dünyasına umut verdi. Reel sektörün içinden gelen yeni bakanlar büyük avantaj olarak görüldü

A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı yeni kabine, İzmir iş dünyasına umut verdi. Reel sektörün içinden gelen yeni bakanlar büyük avantaj olarak görüldü. İzmir iş dünyasının önde gelen isimleri yeni kabineyi değerlendirdi.

Mahmut Özgener (İzmir Ticaret Odası Başkanı): Yeni kabine Türkiye’nin bekleyen kronik sorunlarına çözüm üretebilme açısından konularına hakim, yetkin isimlerden oluşmaktadır. Kabinede farklı sektörlerin sorunlarını iyi bilen iş dünyasından isimlerin yer almasını çok olumlu karşılıyoruz.

Jak Eskinazi (Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı): Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile birlikte 2023 hedefleri tekrar rayına girece. 71 bin kişilik ihracat ailesine kaptanlık yapacak olan Ticaret Bakanımız Ruhsar Pekcan’ın önderliğinde Türkiye’nin ihracatının artması için çalışacağız. 2018 yılında Türkiye’nin 170 milyar dolarlık ihracat hedefine 14 milyar dolarlık katkı sağlamak için çalışacağız.

Işınsu Kestelli (İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı): Yeni Bakanlar Kurulu’nun arkasında birer başarı hikayesi olan isimlerden olması, ülkemizin ihtiyaç duyduğu sürdürülebilir hızlı büyüme konusunda bizlere umut vadediyor. İzmir’den değerli bir ismin Tarım ve Orman Bakanı seçilmesi, bizi ayrıca mutlu etti. İş dünyası olarak beklentimiz, hızlı bir reform dönemi ve atılacak tüm önemli adımlarda ortak aklın devrede tutulmasıdır.

Yusuf Öztürk (Deniz Ticaret Odası İzmir Şube Başkanı): Bakanlarımızın hem reel sektörün içinden gelmesi hem de alanlarında uzun yılların tecrübesine sahip olması bizleri sevindirdi. Bakanlıkların yanısıra kurul ve ofislerde de iş dünyasının temsiline ve görüşlerine yer verilmesi büyüme hedeflerine ulaşmak için son derece faydalı olacaktır. Özellikle lojistik ve denizcilikte Türkiye’nin geniş vizyonla hareket etmesi, ülkemizi küresel rekabette hızla öne çıkaracaktır. 

Ender Yorgancılar (Ege Bölgesi Sanayi Odası Başkanı): Yeni kabine daha icraatçı bir yapıda kuruldu. Bakanlıkların birleştirilmesi ile işler daha çabuk çözülecek. Türkiye’nin ihtiyacı olan da bu. Bence doğru bir uygulama oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan zaten geçmişe bakarsanız hep yeni insanları ön plana çıkardı. Ben iyi bir uygulama olduğunu düşünüyorum. Yalnızca İzmir’in değil tüm Türkiye’nin beklentisi ekonomi ile ilgili acilen yatırım yapılması. Ekonomik reformalar önemli.

Mehmet İşler (Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği Başkanı): Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy içimizden biri. Sektörün mevzuat ve yönetmelik ile ilgili sorunlarını biliyor. Hem otelci hem de acenteci. Zaten işin mutfağında olduğu için turizmi anlama ve algılama gibi bir zaman kaybı yaşamayacak. Türkiye turizmi 1982 yılında Turgut Özal ile bir hamle yapmıştı. İkinci hamleyi de Mehmet Ersoy ile yakalayabilir. Türkiye’nin 2023 hedeflerinden olan 50 milyon turist, 50 milyar doları 2023 yılından daha önce yakalama şansımız olabilir. 

Ümit Ülkü (Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği İzmir Şubesi Başkanı): Türkiye’nin önündeki parlak geleceğe yönelik engeller ortadan kalktı. Bürokrasiyi azaltarak karar alma ve kalkınma hızının artmasını sağlayacak olan yeni yönetim sistemi, güçlü Türkiye’ye giden yolda önümüzdeki tüm engellerin kaldırılmasını ifade ediyor. Ekonominin emanet edildiği değerli ekibin, Türkiye’nin son 16 yılda kazanmış olduğu ivmeyi daha yukarı taşıyarak üretim, ihracat, yatırım ve büyüme rakamlarını, ülkemizin gelecek hedefleri doğrultusunda yükselteceğine inanıyoruz. 

Aydın Buğra İlter (Ege Genç İşadamları Derneği Başkanı): Türkiye artık farklı bir yönetim sistemine geçmiştir. Yeni açıklanan kabinede 3 Egeli bakanın görev yapacak olmasını şehrimiz ve bölgemiz adına şans olarak değerlendiriyoruz. Yeni dönem tüm ülkemiz için hayırlı olsun. Artık farklı bir yönetim, farklı bir hükümet anlayışı göreceğiz. Özel sektörden gelen bakanlarımızın, özel sektörü daha iyi anlayarak daha hızlı çözümler üreteceğini ümit ediyoruz.

HABERE YORUM KAT