Yeni Messenger F8 Konferansında tanıtıldı

Yeni Messenger F8 Konferansında tanıtıldı

Yeni Messenger için Facebook Mesajlaşma Ürünleri Başkan Yardımcısı David Marcus 'Messenger, dünyanın dört bir yanında insanları bir araya getiriyor' dedi.

A+A-

Facebook’un, bu yıl 18-19 Nisan tarihlerinde San Jose, California’da gerçekleştirdiği F8 konferansının ilk gününde açılış konuşmaları tamamlandı. Konferansa 4.000’den fazla kişi katıldı ve milyonlarca insan açılış konuşmasını Facebook Live üzerinden izledi.

Yeni Messenger için konuşan Facebook Mesajlaşma Ürünleri Başkan Yardımcısı David Marcus 'Messenger, dünyanın dört bir yanında insanları bir araya getiriyor' dedi.

David Marcus'un Konuşmasından Satırbaşları:

Geçtiğimiz yıl gerçekleşen F8 konferansında Messenger Platformunu global çapta geliştiricilere açtık. O zamandan bu yana dinledik ve öğrendik. Messenger’ın markalar, geliştiriciler ve tüketicilerin birbirleriyle ve sevdikleri şeylerle bağlantı kurduğu bir kanal olduğunu görmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Son bir yıldır daha güzel bir şekilde iletişimde kalmamızı sağlayacak ürün ve özellikleri iyileştirmeye ve kullanıma sunmaya odaklandık. Bunlar arasında yeni kamera, grup video sohbetleri ve hatta sosyal oyunlar da yer alıyor.

Rakamlar etkileyici olabilir ancak bot’ların dünyanın dört bir yanındaki insanlar üzerindeki etkisini veya geliştirici topluluğunun kamu yararına yaptıklarını hemen yansıtmıyor. Mültecilerin sağlıkla ilgili sorularının yanıtlanmasına yardımcı olan çeviri bot’larından, çeşitli organizasyonlara yardım yapma fırsatı sunmaya ve öğrencilere ödevleri için yardım etmeye kadar bot geliştiricilerin yaratıcılığı, hüneri ve vizyonları harikaydı.

Messenger’ı, dünyanın yeni oturma odası olarak görüyoruz. Burada insanlar beraber zaman geçirebiliyor, paylaşım yapabiliyor, sohbet edebiliyor, oyun oynayabiliyor veya alışveriş yapabiliyor.Bunu yaparken de dünyadaki hemen herkese ulaşabiliyor. Messenger ile geçmişte popüler olan iki aracı birleştirdiğimizi düşünüyoruz: Telefon rehberi (insanları bulmanın yolu) ve Sarı Sayfalar (işletmeleri bulmanın yolu).

Messenger’ı daha kusursuz ve eğlenceli hale getiriyoruz: Dijital Dünyada Keşif – Keşif (Discovery) sekmesi: İnsanların önemsedikleri işletmeleri Messenger’da bulmalarını kolay ve basit bir hale getirmek istedik. Bu doğrultuda Keşif sekmesini geliştirdik ve bu sayede insanlar hemen ana sayfaları üzerinden ilgili kategorileri, son kullanılan bot’ları, hakkında en çok konuşulan deneyimleri ve serbest biçimli arama alanını bulabilir. Geliştiriciler, bot’larının eklenmesi için buradanbaşvuru yapabilir.

Fiziksel Dünyada Keşif – Messenger Kodları: yeni parametrik kodlarımız sayesinde insanlar basketbol maçları ve konserler gibi etkinliklere katıldıkları zaman kodu Messenger’a okutarak, Messenger bot’ları üzerinden daha fazla bilgiye ulaşabilecek.

Sohbet Uzantıları (Chat Extensions): Messenger’da oluşturulan deneyimler, doğası itibariyle sosyal deneyimler. Şimdi de Sohbet Uzantıları sayesinde birden fazla insanın aynı anda bir işletmeyle sohbet etmesini sağlıyoruz. Eğer sevdiğiniz yeni bir şarkıyı paylaşmak istiyorsanız, artık direkt olarak grup sohbetine bir bot ekleyebilir, sohbet ve deneyimi arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz. Bunun, insanların bot’larıviral bir şekilde paylaşmalarını sağlayacağını düşünüyoruz. Şu anda Spotify, TheScore, CNN, Wall Street Journal ve Swelly gibi pek çok marka bu uygulamaya dahil ve bunlara yenileri de eklenecek.

M’den daha fazlası geliyor: Sanal asistanımız M artık sohbetleriniz kapsamında öneriler yaparak hayatınızı kolaylaştırıyor. Bunlar arasında “teşekkürler” demenizi sağlayacak eğlenceli etiketler, bir arkadaşınızla buluşacağınıza dair hatırlatmalar veya P2P ödemeleri ile birine kolayca ödeme yapma veya para alma fırsatı yer alıyor. Yapay Zeka ile çalışan M, insanların belirli aksiyonları gerçekleştirdiğini tanıyarak, onlara yardımcı olacak öneriler sunuyor. Bir sonraki adımın, insanlara daha fazlasını yapmaları için daha fazla yöntem sunmak olduğunu düşünüyoruz. Bu doğrultuda bugün M’in artık delivery.com üzerinden yemek sipariş etme fırsatı sunduğunu açıkladık. Eğer arkadaşlarınızla ne yiyeceğiniz konusunda konuşuyorsanız, M amacınızı algılayacak ve sipariş verebileceğiniz yerler önerecek. Grup siparişi ve ödemesiyle de her adım Messenger üzerinden tamamlanabilecek. M’i ne kadar çok kullanırsanız, size o kadar alakalı öneriler yapacak. Bu, şu anda ABD için geçerli ancak yakın zamanda dünyanın geri kalanında da kullanıma sunulacak.

Zengin Oyun Deneyimi: Son 90 günde 1,5 milyarın üzerinde oyun oynandı.Şimdi, oyun deneyiminizi daha sosyal hale getirmek için . Oyun bot’ları ve RichGameplay (‘turnbased’ oyunlar)gibi bazı yeni özellikler ekledik. Bunlara ek olarak, artık Messenger’da arkadaşlarınızı oyuna davet etmek de çok kolay: tek yapmanız gereken, Messenger ana ekranında Oyun sekmesine tıklamak.

Geliştiricilerin ve İşletmelerin Bir Şeyler İnşa Etmesine ve Yaratmasına Yardım Ediyoruz

Sayfalar İçin Akıllı Cevaplar: Pek çok işletmelerin zorlandığı noktalardan biri, aldıkları mesajları yönetmek. Küçük işletmeler, mesajları açık bırakmanın avantajlarından faydalanıyor çünkü bu sayede müşterileriyle en kısa sürede iletişim kurabiliyor ve hizmet sunabiliyorlar. Bugün, Sayfalara çalışma saatleri, yol tarifi ve iletişim bilgileri gibi sıkça sorulan sorulara cevap verme özelliğini ekliyoruz. Yapay Zeka bot motoru Wit.ai ile çalışan Akıllı Cevaplar, işletmelerin bu tür sıkça sorulan sorulara Yapay Zekayla çalışan cevaplar vermelerini sağlayan bir API sunuyor.

Parametrik Messenger Kodları: İşletmeler artık bir bot için birden fazla parametrik QR kodu oluşturabiliyor ve bu sayede müşterilerine daha fazla seçenek sunabiliyor. Örneğin, bir kodun nerede okutulduğunu takip etmek veya bir restorandaki her masaya farklı bir QR kod vermek gibi işlemler mümkün oluyor. Bu sayede QR okuyucu yerine, kamera kullanarak kod okutma şansı da oluyor.

Teslim (hand-over) Protokolü: İşletmelere, Messenger’daki farklı deneyimler için, birden fazla geliştirici ile çalışmanın farklı yollarını sunuyoruz. Örneğin, bir işletme hem bir kişisel alışveriş botuna, hem de bir müşteri hizmeti botuna sahip olmayı isteyebilir. Farklı tedarikçiler ve geliştiriciler sohbeti müşterinin farklı istekleri doğrultusunda yönetebilecek. 

Önceki ve Sonraki Haberler
İlgili Haberler