Yeni trafik sigortası sistemi ne zaman başlayacak

Yeni trafik sigortası sistemi ne zaman başlayacak

Trafikte karşı tarafa verilen zararların temini için oluşturulmuş bir sistem olan Zorunlu Trafik Sigortası sisteminde köklü değişiklik yapacak olan yeni sistemin nasıl olacağı ile ilgili bilgiler gün yüzüne çıkmaya başladı.

A+A-

Sürücülerin siciline göre primlerin artıp yada azalacağı yeni trafik sigortası sistemi 2018 yılı başında uygulamaya başlanacak. Trafikte karşı tarafa verilen zararların temini için oluşturulmuş bir sistem olan Zorunlu Trafik Sigortası sisteminde köklü değişiklik yapacak olan yeni sistemin nasıl olacağı ile ilgili bilgiler gün yüzüne çıkmaya başladı.

ŞOFÖRLER İÇİN İYİ – KÖTÜ SİCİL AYRIMI YAPILACAK

Türkiye’de araçlar sigortalanıyordu bu yeni sistemde şoförler sigortalanacak. Böyle olunca sigortalı tabanı genişleyecek. Sicili kötü olan sürücünün primi 5 bin liraya çıkabilecek. Aynı şekilde temiz sicile sahip sürücülerin primlerinde de indirim yapılacak. Temiz sürücünün priminde 400 liraya kadar indirim uygulanabileceği tahmin ediliyor.

MEHMET ŞİMŞEK AÇIKLADI

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, trafik sigortasında yeni model üzerinde çalıştıklarını söyledi. Şimşek "Trafik sigortası zorunlu bir sigorta. Sizin karşı tarafa vereceğiniz zararı karşılamak için düzenlenmiş. Dolayısıyla arabadan çok aslında şoförün sigortalandırılması lazım. Arabanın sigortası var, deneyimsiz şoföre al sür diyorsunuz. Primleri yükselten bu tür faktörler var. Hazine'ye söyledim çalışıyorlar. İngiltere'de sürücünün sigortalandığı bir sistem. Sadece taşıt değil sürücünün de risklerini göze alan sistem. Bu muhtemelen kaza ve zarar sayısını azaltır, primleri aşağı çeker" açıklaması yaptı.

Çalışmalara başlayan Hazine, şu anda 16 milyon olan araçların tamamının sigortalı olmadığı araçların yerine şoförlerin sigortalanması ile bu rakamın ehliyetli kişi sayısı olan 35 milyona çıkacağı tahmin ediliyor.

CEZA PUANIDA PRİMDE ETKİLİ OLACAK

35 milyon ehliyet sahibine trafik sigortası yerine sorumluluk sigortası yapılacak. Böylece sigorta tabanı genişleyecek, şirketler daha düşük primler ile aynı maliyetleri karşılayacak ve kâr edebilecek.

Sürücülerin primlerini ise Emniyet Genel Müdürlüğü'nde bulunan ceza puanları belirleyecek. Yani hayatında kırmızı ışıkta geçmemiş sürücü ile bir sürü ihlale ve kazaya karışmış ehliyet sahibi aynı primi ödemeyecek. Sorumluluk sigortası olmayan araç kullanamayacak. Eğer kullanırsa araç bağlanacak.

KÖTÜ SİCİLE SAHİP SÜRÜCÜLER

Uzmanlar yeni sistem ile hiç ceza puanı olmayan sürücülerin sorumluluk sigortasının 400 liraya kadar düşebileceğini ifade ediyor. Defalarca kaza yapmış kişilerin ise sigortası 5 bin liraya kadar çıkacak. Böylece kazalar ve sigorta şirketlerinin hasar maliyetleri azalacak ve bu da sigorta primlerini düşürecek. Trafik sigortasından sorumluluk sigortasına geçişin en erkan 2018 başında başlaması bekleniyor.

2018 YILINDA BAŞLIYOR

3 yıl boyunca da hem trafik sigortası yani araçlar hem de kişilerin sorumluluk sigortası kabul edilecek. 3 yıl sonunda ise sadece 35 milyon ehliyet sahibinin sorumluluk sigortası kabul edilecek.