Yerli Otomobil Ne zaman Yollara Çıkıyor!

Yerli Otomobil Ne zaman Yollara Çıkıyor!

İlk yerli oto'nun 2019 Mart’ında yollarda olacağı bilgisini veren Bilim ve Tekonoloji Bakanı Faruk Özlü bu konudaki çalışmaların yürütülmesi için özel sektörün konsorsiyum kuracağı bilgisini verdi.

A+A-

Yerli oto çalışmaları tüm hızı işe devam ediyor. İlk yerli oto'nun 2019 Mart’ında yollarda olacağı bilgisini veren Bilim ve Tekonoloji Bakanı Faruk Özlü bu konudaki çalışmaların yürütülmesi için özel sektörün konsorsiyum kuracağı bilgisini verdi.

2019 MART AYINDA YOLLARDA

2019 Mart’tına kadar piyasaya çıkması beklenen yerli otonun çalışmalarının devam ettiğini belirten Bakan Özlü “Taksi modeli düşünüyoruz. Daha sonra a,b,c segmenti ile büyüyeceğiz. Hedefimiz 2019 Mart’ına yetiştirmek” dediği açıklamasında öncelikli olarak taksi model yeni binek yerli oto düşünüldüğünü belirtti.

İMZA İÇİN ÇOK YAKINIZ

Yerli oto çalışmaları için 3 ila 5 firma ile görüşmelerin yapıldığını belirten Özlü “Ortaklık sözleşmesi durumuna geldiğimizde kamuoyu bilecek. İmzaya çok yakınız” dediği açıklamada imza atma aşamasına gelindiğinin altını çizidi. Bakan Özlü ayrıca yeni bir iş modeli üzerinde karar kılındığını belirtti. Yerli oto üretimi meselesinde “Özel sektörün önde olduğu devletin desteklediği yeni bir model belirledik” diye söylediği açıklaması ile özel sektörün devlet tarafından destekleneceği bilgisini verdi.

ÖNCELİK TİCARİ TAKSİ MODELİNDE

Türkiye’nin ürettiği otomobillerden %70’lik kısmının ihraç edildiğini söyleyen Özlü, “Geçen yıl yaklaşık 1.5 milyon otomobil üretildi. Yüzde 70'inin ihracatı yapıldı. Yerli otomobil üretmektense yerli marka oluşturmak istiyoruz. Bunun için ticari taksi modeli düşünüyoruz. Daha sonra a,b,c segmenti ile büyümeyi hedefliyoruz. Hedefimiz 2019 martına yetiştirmek" dedi. Önceliğin ticari taksi modeli olduğunun altını çizdi.