Yeşil zeytin tüm öğünlerin yıldızı oldu

Yeşil zeytin tüm öğünlerin yıldızı oldu

Öğle ve akşam yemeklerinde de sofraların baştacı haline geldi. Ankara’da gerçekleşen TOBB Genel Kurulu’nda sunulan ızgara yeşil zeytin ise iş dünyasından tam not aldı.

A+A-

Kahvaltının vazgeçilmesi zeytin, artık tüm öğünlerin yıldızı oldu. Öğle ve akşam yemeklerinde de sofraların baştacı haline geldi. Ankara’da gerçekleşen TOBB Genel Kurulu’nda sunulan ızgara yeşil zeytin ise iş dünyasından tam not aldı. Akhisar Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Alper Alhat, “Türkiye Akhisar’ın çağrısına uydu ve şifa kaynağı zeytini baştacı yaptı. Yemeklerde yeşil zeytin kullanın sağlık kazanın” dedi.

Ankara’da düzenlenen Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) 73. Olağan Genel Kurulu’nda, Akhisar Ticaret Borsası ile Akhisar Ticaret ve Sanayi Odası’nın açtığı stant büyük ilgi gördü. İki gün süren genel kurulda Akhisar’ın ünlü markaları 5 bin delegeye lezzet şöleni yaşattı. Ziyaretçilere yeşil zeytin ve zeytinyağı dağıtıldı. Ünlü Akhisar Faytonu’nu önünde zeytin ızgaradan tatmak için kuyruk oluştu.

Akhisar Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Alper Alhat, bugün zeytin ve zeytinyağının sağlığa olan katkısının tüm dünyaca bilindiğine dikkat çekerek Türk sofralarında ise kahvaltıda sıkışıp kalan zeytinin artık bundan kurtulduğunu söyledi. Zeytinin tüm öğünlerde sevilerek tüketilmeye başlandığını belirten Alhat, “Akhisar’da zeytincilik son 15 yılda büyük bir gelişme kaydetti. Türkiye’nin zeytin üretiminin yüzde 70’ini tek başına karşılar hale geldi. Buna paralel olarak bu şifa kaynağının tüketimi de artış gösterdi. Sevindirici olan ise yalnızca kahvaltıda değil öğle yemeğinde, akşam yemeğinde sofraların olmazsa olmazı haline geldi” dedi.

Türkiye’nin 170 milyon zeytin ağacıyla İspanya'nın ardından dünya sıralamasında ikinci  sırada yer aldığını hatırlatan Alhat, “Sağlık ve lezzet veren 170 milyon ağacımızdan yani 170 milyon doktorumuzdan aslında yeteri kadar faydalanmıyoruz. Her şeyin başı sağlık diyoruz ama dünyanın en sağlıklı meyvesini yeteri kadar tüketmiyoruz. Avrupa ülkelerinde bir kişi yılda 6 kilogram zeytin tüketirken biz bunun yarısını tüketiyoruz. Zeytinyağında da benzer durum var. Tüketimin artması için zeytine dört elle sarılmalıyız. Madem her şeyin başı sağlık o zaman zeytini sadece kahvaltıda değil tüm öğünlere yaymamız gerekiyor. Bunun yolu da çocuklarımızı bu lezzetle buluşturmaktan geçiyor” dedi.

Akhisar’ın uzun süredir bu yönde çalışma yaptığını, çocuklara zeytinin sevdirmek için inovatif ürünleri de piyasaya sürdüğünü belirten Alhat, son dönemlerde yeşil zeytinin tüm öğünlere yayılmaya başladığını belirtti. Yeşil zeytinli makarna, yeşil zeytin ezmesi, karışık yeşil zeytin salatası, yeşil zeytinli humus, vegan mutfağından yeşil zeytinli dürüm, yeşil zeytinli muffin, yeşil zeytinli tavuk, yeşil zeytinli soğuk pilavın önemli lezzetler arasına girdiğini söyleyen Alhat,  “Ramazan ayında sofranızdan yeşil zeytini eksik etmeyin” dedi.