YGS için 2 milyon 266 bin aday ter döktü

YGS için 2 milyon 266 bin aday ter döktü

Bu sene YGS için 2 milyon 266 bin kişi girdi. Sınav 12 Mart il merkezlerinde yapıldı.Öğrencilerin bir senedir hazırlandığı hem öğrencilerin hem de velilerin heyecanla beklediği YGS düzenlendi

A+A-

Öğrencilerin bir senedir hazırlandığı hem öğrencilerin hem de velilerin heyecanla beklediği YGS düzenlendi.ÖSYM'nin bu yıl yeni bir kararı uygulamaya koydu. Yeni konulan karara göre “sınavın yapılacağı binaya girişlerin sınav başlamadan 15 dakika öncesinde sonlanması” kuralından dolayı bazı öğrenciler sınava alınmadı. Bu uygulamadan haberi olmayan bazı öğrenciler YGS'ye giremedi.

ÖSYM'nin internet sitesinde yer alan duyuru göre YGS'nin temel soru kitapçığı ile cevap anahtarına "www.osym.gov.tr" adresinden erişilebileceği açıklandı.

YGS soruları ve cevapları için merakla beklenen açıklama yapıldı. ÖSYM YGS sorularını ve cevaplarını yayınladı. Bu sene YGS’ye 2 milyon 266 bin aday girdi.

Her soruya 1 dakika verildi

Adaylar, sınav başladıktan sonra ilk 120 dakika veya son 15 dakika içinde sınav salonunu terk edemedi, kısa süre için bile olsa salondan çıkamadı. Sınav salonundan her ne sebeple olursa olsun çıkan aday, bir daha sınav salonuna alınmayacak ve sınavın ilk 120 dakikası tamamlanana kadar sınav binasında bekletildi. Öte yandan, saat 07.00'den 09.45'e kadar il ve ilçelerdeki nüfus müdürlükleri açık tutularak, kimliğini kaybeden adayların nüfus cüzdanlarını edinebilmelerine imkan sağlandı.

 

YGS CEVAP ANAHTARI

ÖSYM'den yapılan açıklamada, "12 Mart 2017 tarihinde uygulanan Yükseköğretime Geçiş Sınavının (2017 YGS) Temel Soru Kitapçığı ile Cevap Anahtarına, 12 Mart 2017 tarihinde saat 14:30’dan itibaren aşağıdaki bağlantıdan erişilebilecektir.

2017-YGS’de kullanılan sorular, Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında eser niteliğinde olup, telif hakları ÖSYM’ye aittir. ÖSYM’nin yazılı izni olmadan hiçbir şekilde çoğaltılamaz, dağıtılamaz ve yayınlanamaz." ifadeleri kullanıldı.

YGS SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Türkçe, sosyal bilgiler, temel matematik ve fen bilimleri olmak üzere dört testten oluşan YGS’de adaylara her testten 40’ar olmak üzere toplam 160 soru yöneltildi ve 160 dakika verildi. YGS sınav sonuçları 28 Mart’ta açıklanacak.

İkinci aşama olan Lisans Yerleştirme Sınavları’na (LYS) katılmak isteyenlerin ise YGS’de 180 baraj puanını geçmesi gerekiyor. YGS’den bu puanları elde edenler, LYS’lere katılmak için 4-17 Nisan arasında başvuru yapabilecek.