Yiğit Karataş'tan Devler sahnesinde müzik ziyafeti

Yiğit Karataş'tan Devler sahnesinde müzik ziyafeti

Devler sahnesinde eşsiz bir müzik ziyafeti yaşatan Yiğit Karataş, konserde Brahms Keman konçertosu ile tamperformans sergiledi

A+A-

QNB Finansbank’ın ana sponsorluğunda Çağdaş Eğitim Vakfı’nın “Genç Yetenekler Projesi” kapsamında destek verdiği genç sanatçılardan Yiğit Karataş, dünyanın en prestijli konser salonlarından New York Carnegie Hall’da solist olarak konser verdi.

Çağdaş Eğitim Vakfı’nın 2009 yılından bu yana eğitimine destek verdiği ve 2017 yılı itibariyle “Genç Yetenekler” Projesinin ana sponsoru QNB Finansbank tarafından desteklenen Yiğit Karataş dün akşam New York Carnegie Hall’da solist olarak sahne aldı.

Türkiye’yi başarıyla temsil eden Karataş, New York’ta düzenlenen uluslararası “The Waldo Mayo International Violin Competition” da birincilik kazanarak bu yarışmada para ödülünün yani sıra Carnegie Hall-SternHall’da (büyük salon) Senior Concert Orchestra of New York ile solist olarak konser verme imkânı elde etti. Devler sahnesinde eşsiz bir müzik ziyafeti yaşatan Yiğit Karataş, konserde Brahms Keman konçertosu ile tamperformans sergiledi. 23 yaşındaki genç sanatçı başarılı orkestra şefi David Gilbert’in yönetimindeki The Senior Concert Orchestra of New York ile sahne aldı.

Çağdaş Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Berrin Yoleri; “Toplam 37 adet üstün yetenekli müzisyene her konuda eğitim desteği sağladık. Bunlardan 7 tanesi mezun oldu, şu anda eğitim desteği verdiğimiz 30 genç sanatçımız var. Her sene bir kez mutlaka bir gencimiz New York Carnegie Hall'da konsere çıkıyor. Bu sene de Yiğit Karataş aynı salonda performans gösterdi kendisiyle gurur duyuyoruz. ÇEV Genç Yetenekler Projesinin ana sponsoru QNB Finansbank’ın destekleriyle daha da fazla gencimize imkan tanıma fırsatımız olacak. Böylelikle kültür ve sanatın diğer alanlarında da yetenekli gençlerimize ulaşmayı hedefliyoruz. Türk gençlerinin dünyanın en önemli salonlarında konser vermesi ve yıldız gibi parlamalarının tüm Türkiye’ye umut verdiğine değinerek “Gençlerimiz sanatlarıyla güzelliği paylaşmalarının yanı sıra pek çok gencimize de örnek oluyor” dedi.

Yiğit Karataş’ın 2017-18 sezonu solist olarak katılacağı konserler;

1) Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ile Is Sanat sezon açılışı - Brahms Double Concerto şef Eivind Gullberg Jensen ile, 3 Kasım 2017

2) Bursa Devlet Senfoni Orkestrasi ile - Tchaikovsky Violin Concerto - 7 Aralık

3) Çukurova Devlet Senfoni Orkestrasi - ile Bruch Violin Concerto 6 Nisan

4) EskişehirBüyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası ile - program ve tarih belirlenmek üzere

5) Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ile - Brahms Violin Concerto - tarih belirlenmek üzere

6) İzmir Karşıyaka Oda Orkestrası ile - Mozart Violin Concerto - tarih belirlenmek üzere

7) Ankara Başkent Oda Orkestrası ile - program ve tarih belirlenmek üzere

8) New York Gateway Orchestra ile Fazıl Say Harem'de bin bir gece keman konçertosu - tarih belirlenmek üzer