Yıldırım: Vekil iktidarından millet iktidarına geçiyoruz

Yıldırım: Vekil iktidarından millet iktidarına geçiyoruz

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi Halk Oylaması süreci kapsamında Kırşehir'de mitinge katıldı.

A+A-

Kırşehir mitinginde konuşmasına, "İşte bu meydan, işte bu coşku, işte Kırşehir, büyük Türkiye'ye selam veriyor." diyerek başlayan Yıldırım, Neşat Ertaş'ın, "Şirin Kırşehir Türkü Sözleri" isimli türküsünün, "Ana vatanımsın baba yurdumsun, Ozanlar diyarı şirin Kırşehir, Uzak kaldım gurbet elde derdimsin, Hasretin bağrımda derin Kırşehir, Kimi engin kimi yüksek evlerinen, Kimi fakir kimi zengin böyleyinen, Kazaların nahiyelerin köylerinen, Gönlümün içinde yerin Kırşehir." sözlerini anımsattı.

16 Nisan'da yapılacak halk oylaması için Kırşehir'in zaten kararını verdiğini, cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi için Kırşehir'in çoktan yeşil ışığı yaktığını belirten Yıldırım, alandakilere "16 Nisan'da Türkiye ruhuyla destan yazmak için sandıklara akın akın koşmaya var mısın Kırşehir?" şeklinde seslendi.

Milletle omuz omuza çıkılan bu demokrasi yolculuğunda bazı tatsız olayların da yaşandığına dikkati çeken Yıldırım, şöyle devam etti:

"Almanya'da iki bakanımızın memleket sevdalıları, Türkiye'den göç eden gurbetçilerimizle yapacağı toplantıları eften püften sebeplerle iptal ettiler. Bu, demokrasiye, özgürlüklere karşı çok talihsiz bir karardır. Alman makamlarının bu konudaki tutumlarını, iki ülke arasındaki iyi ilişkilerle bağdaşmayan bu tutumlarını gözden geçirmeye davet ediyorum. 

Almanya'da 'hayır' diyenler, teröristlerin bayraklarını dalgalandıranlar, FETÖ'nün propagandasını yapanlara izinler vereceksiniz, ay yıldızlı bayrağı dalgalandıranlara, memlekete sevdalılarına yasak koyacaksınız. Bu kabul edilemez, demokrasi önüne set çekilemez. Demokrasi gürü gürül akan bir nehirdir. Almanya'daki vatandaşlarımızın bu tutum karşısında, 'evet' oylarıyla daha da coşup yedi düvele demokrasi dersini verecektir, biz buna yürekten inanıyoruz."

Anayasa değişikliği istikrar ve güçlü hükümetler getirecek

Başbakan Yıldırım, anayasa değişikliğinin istikrar ve güçlü hükümetler getirdiğine işaret ederek, 1923'ten bugüne 94 yıl içerisinde 65 hükümet kurulduğunu, bunun her hükümet için 17 ay gibi bir zamana tekabül ettiğini belirtti. Yıldırım, "17 ayda bir hükümet ne yapabilir? Soruyorum. Ancak tebrikleri kabul eder, bürokratlardan, memurlardan brifing alır, ondan sonra bir de bakar ki zaman dolmuş, vedalaşmaya başlar, valizini toplar. Hizmet nerede? Hizmet başka bahara." değerlendirmesinde bulundu.

ABD kurulduğundan beri 228 yıl geçtiğini ve şu anda Amerika'da 45'inci başkanın seçildiğini söyleyen Yıldırım, "5 yılda bir, hiç değişmiyor, biz de ise 25 günlük hükümetler oldu, 9 aylık hükümetler oldu. 1970-1980 arasında tam 13 tane hükümet kuruldu, 10 yılda 13 tane hükümet. 1990-2000 arasında yine aynı. Kim kaybetti? Türkiye kaybetti. Eğer bu çift başlılık olmasaydı Türkiye'de bugün 65. hükümet 2183 yılında kurulabilecekti ama maalesef zayıf hükümetler, koalisyonlar nedeniyle iktidarlar kısa süreli oldu, hizmet üretemedi ve darbelerin oluşması için bir altyapı teşkil oldu." dedi.

Hükümeti doğrudan sandıkta vatandaş kuracak

Anayasa değişikliğiyle birlikte artık hükümeti doğrudan sandıkta vatandaşın kuracağını, iki sandığın birinde cumhurbaşkanını ve kuracağı hükümeti, diğerinde de milletvekillerini seçeceğini söyleyen Yıldırım, Şimdi sadece milletvekili seçiyorsunuz ama kim başbakan olacak onu bilmiyorsunuz. Ankara'ya gidiyorlar, Ankara'da sizin seçtiğiniz değil, bir bakıyorsun başka biri seçilmiş. Yağma yok, artık güvenoyunu sandıkta siz veriyorsunuz, hükümete siz karar veriyorsunuz. İki sandık arasında 5 yıl boyunca seçtiğiniz cumhurbaşkanı, hükümetiyle birlikte sizlerin beklediği bu hizmetleri yapıyor. Beğeniyorsanız bir daha seçiyorsunuz ama üçüncü sefer seçilme yok, ne yaparsan yap. Peki bu ne demektir, istikrar, daha fazla hizmet, daha fazla iş, daha fazla gençlere imkan ve gelecek.

Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin hemen 17 Nisan'da başlamayacağını, 2019 seçimlerine kadar mevcut hükümetin iş başında olacağını aktaran Yıldırım, seçimden sonra yeni sistemin devreye gireceğini, seçimlere kadar bütün kanuni değişikliklerin, hazırlıkların yapılacağını, seçim için her şeyin hazır hale getirileceğini, daha sonra ise yeni sistem için cumhurbaşkanının seçileceğini kaydetti. 

Türkiye'nin önünü tıkayan mevcut sistemi kaldıracaklarını vurgulayan Yıldırım, "Artık Türkiye'de her seçimde daima tek başına güçlü iktidar çıkaran yeni bir sistem getiriyoruz. Vekil iktidarından millet iktidarına geçiyoruz. Vekiller kurmuyor, millet iktidarı, hükümeti kendisi kuruyor." diye konuştu.