Yozgat'ın mobilya mucitleri

Yozgat'ın mobilya mucitleri

Yozgat Mimar Sinan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde üretilen akıllı beşik ve hırsızlık olaylarına karşı geliştirilen şifonyerleri bakanlık tarafından da kabul gördü.

A+A-

Yozgat Mimar Sinan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde üretilen akıllı beşik ve hırsızlık olaylarına karşı geliştirilen şifonyerleri bakanlık tarafından da kabul gördü.

Yozgat Mimar Sinan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde eğitim gören öğrenciler bir yandan okullara sıra, masa üretirken, diğer yandan da kendi tasarımları mobilya üreterek farkındalık oluşturmaya devam ediyor.

Okulda öğrenciler tarafından, öğretmenlerinin yönlendirilmesiyle yapılan akıllı beşik, çok amaçlı şifonyer, çanta piknik masası, çok fonksiyonlu çalışma koltuğu gibi mobilyalar tasarlanıp, üretimi yapılıyor, talebe bağlı olarak pazara sunuluyor. 

Yozgat İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yazıcı, Yozgat Mimar Sinan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde tasarlanan mobilyaların birçoğunun özel tasarım olduğunu, bunların Milli Eğitim Bakanlığı’nın envanterlerine girdiğini söyledi. Yazıcı, tasarımı tamamen Yozgatlı öğrencilere ait olan ağlama sesine duyarlı beşik çalışmasının bakanlık düzeyinde en çok beğenilen tasarımlardan birisi olduğunu bildirdi. Beşiğin çocuğun ağlama sesine duyarlı olduğunu kaydeden Yazıcı, çocuk ağladığı zaman kendiliğinden sallanmaya başlayarak tekrar uyumasını sağladığını anlattı. 

Yozgat’ta tasarlanan ve hırsızlara karşı gizli bölmeleri olan akıllı şifonyer de bakanlık tarafından en beğenilen projelerden birisi oldu. Yatak odalarında kullanılan şifonyerlere ilave özellikler getirilen tasarımda şifonyerlerin birçok yerinde gizli çekmeceler ve mücevher sandıkları yer alıyor. Ayrıca TV ünitesi olarak ta kullanılma özelliği bulunan şifonyerin içerisinde bir tane ütü masası ve çamaşır kurutmalıkları da bulunuyor. 

Yozgat Mimar Sinan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde bu iki önemli proje dışında daha birçok ilginç ve çok amaçlı mobilya üretiliyor.

Ajansbizim