Yozgat'ta yangın ihtimaline karşı piknik yasağı

Yozgat'ta yangın ihtimaline karşı piknik yasağı

Yozgat’ta ormanlık alanlarda piknik ateşi yakılması yasaklandı, piknik yapanlara yönelik kısıtlamalar devreye sokuldu.

A+A-

Yurdun farklı bölgelerinde yaşanılan orman yangınları, diğer bölgelerde de risk göz önüne alınarak tedbirler ve kısıtlamalar devreye sokulmaya başlandı. Yozgat’ta ormanlık alanlarda piknik ateşi yakılması yasaklandı, piknik yapanlara yönelik kısıtlamalar devreye sokuldu.

Yozgat Valisi Ziya Polat başkanlığında gerçekleştirilen Orman Yangınları ile Mücadele Komisyonu, bir dizi kararlar alıp, ilgili kurumlara tebliğ etti. Vali Polat, ‘’Milli servetimiz, ciğerlerimiz ve geleceğimiz olan Ormanlarımızı koruyalım. Ateş, duman ve şüpheli durumlarda 112 Acil Çağrı Merkezini arayın’’ çağrısında bulundu.

Orman yangınlarının önlenmesi amacıyla ormanlık alanlara girişlerin yasaklanması ile ilgili çeşitli kararlar ve tedbirler aldıklarını bildiren Vali Polat, havaların ısınmasıyla birlikte yangın riskinin arttığı yaz mevsiminde, olası orman yangınlarının önlenmesine yönelik yapılması gereken ortak çalışmaların toplantıda ele alındığını da aktardı.  

Alınan kararda, ‘’Meteoroloji Bölge Müdürlüğü hava tahmin raporlarıyla bölgemizde mevsimsel sıcaklık değerlerinin artacağı, buna dayalı olarak önümüzdeki günlerde oluşabilecek olağanüstü hava halleri nedeniyle, ilimizde orman yangınlarının artabileceği değerlendirilerek, milli servetimiz olan ormanlarımızı yangına karşı korunmak amacıyla gerekli kararlar alınmıştır’’ denildi.

Piknik yasağı, 31 Ağustos 2021 tarihine kadar sürecek.