YSK referandum için yeni karar aldı

YSK referandum için yeni karar aldı

YSK referandum günü sandıklarda kullanılacak seçim torbalarını aynı gün alınması kararı aldı. YSK’nın bugünkü gündeminde 16 Nisan referandumunda kullanılacak seçim torbalarının ne zaman teslim edileceği ile ilgili madde görüşüldü. Sandık torbaları daha ön

A+A-

YSK referandum günü sandıklarda kullanılacak seçim torbalarını aynı gün alınması kararı aldı. YSK’nın bugünkü gündeminde 16 Nisan referandumunda kullanılacak seçim torbalarının ne zaman teslim edileceği ile ilgili madde görüşüldü. Sandık torbaları daha önceki seçimlerde 4 gün kala sandık kurulu başkanlarında alınıyordu. Bunda değişiklik yapılarak seçim torbalarının aynı gün alınması sağlanacak.

Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) aldığı karar uyarınca, daha önce seçime 4 gün kala sandık kurulu başkanlarınca alınan oy pusulaları ve diğer malzemelerin bulunduğu seçim torbaları, artık seçim sabahı bina sorumlularınca alınarak sandık kurulu başkanlarına ulaştırılacak.

Kurul, Anayasa değişikliğine ilişkin halk oylaması için 3'ten fazla sandık kurulan yerlerde oy pusulaları ve seçim malzemelerinin bulunduğu seçim torbalarının bina görevlilerince halk oylamasının yapılacağı 16 Nisan Pazar sabahı alınmasına karar verdi.

Bina görevlilerinin bu torbaları alarak, seçim başlamadan önce sandık kurulu başkanlarına tutanakla teslim etmesi kararlaştırıldı.

Daha önceki uygulamaya göre, sandık kurulu başkanları seçim malzemelerinin bulunduğu torbaları, seçimden 4 gün önce alıyor ve evlerinde muhafaza ediyordu.

Önceki ve Sonraki Haberler