Yüksek Teknolojili Ürünlere destek paketi

Yüksek Teknolojili Ürünlere destek paketi

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türk Eximbank aracılığıyla gerçekleşecek ; ‘Yüksek Teknolojili Ürün’ üretimini amaçlayan destek programını açıkladı

A+A-

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türk Eximbank aracılığıyla gerçekleşecek ; ‘Yüksek Teknolojili Ürün’ üretimini amaçlayan destek programını açıkladı. Bakan Pekcan, Türk Eximbank aracılığıyla bu yıl yüksek teknolojili ürün ihracatına Türk Lirası cinsinden 2 milyar lira, döviz kredisi cinsinden de Türk menşeli yatırım malı alımlarına yönelik 100 milyon dolar, orta ve yüksek teknolojili ürün ihracına yönelik ise 500 milyon dolarlık destek vereceklerini söyledi.

TÜRK MALI İMAJI GÜÇLENECEK

Pekcan, yazılı açıklamada, ihracatta büyük bir dönüşüm gerçekleştirdiklerini ifade ederek, amaçlarının yüksek teknolojili ve tasarıma dayalı daha fazla ihracata ulaşmak olduğunu vurguladı. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından 23 Mayısta İleri, Verimli, Milli Endüstri (İVME) Finansman Paketinin açıklandığını ifade eden Pekcan, söz konusu paket ile ihracat potansiyeli yüksek ve istihdama büyük oranda katkı veren sektörlere finansman sağlanarak ihracata verilen desteğin artırılmasının hedeflendiğini aktardı. Pekcan, Türk Eximbank’ın da aynı doğrultuda 2019 yılı hedefleri içerisinde, yenilikçiliğe ve Ar-Ge’ye dayalı, katma değeri yüksek, uluslararası piyasalarda “Türk Malı” imajını güçlendirecek nitelikteki markalı ürün üretimine destek vermesinin yer aldığına dikkat çekti.

DESTEK PAKETİNİN HEDEFİ YÜKSEK TEKNOLOJİLİ ÜRÜN
Bakan Pekcan, Türk Eximbank’ın yeni destek paketinin detayları hakkında bazı bilgileri paylaştı:
“Yüksek teknolojili ürün ihracatı gerçekleştiren firmalara KOBİ şartı aranmaksızın;
-Bir yıla kadar vade opsiyonlarında mevcut program ve koşullarda Türk Lirası kredi kullandırılacak. (Halihazırda 2 anapara taksitli 1 yıl vade opsiyonu faiz oranı %17,60’dır)
1 yılı geri ödemesiz üç yıla kadar vadeli Türk Lirası kredi imkanı getirilerek faiz oranları 2 yıl vadeli devlet tahvili faizinin %70’i esas alınarak belirlenecek.

İhracatçı firmaların, Türk menşeili makine ve ekipman yatırım malı harcamalarını özendirmek amacıyla kullandırılacak döviz cinsinden orta uzun vadeli ihracata yönelik yatırım kredileri için ilgili projelerin gelir yaratma potansiyelleri dikkate alınarak azami 3 yılı geri ödemesiz azami 10 yıl vade opsiyonu tanınacak ve bu kredilerde yarım (0,50) puan avantaj sağlanarak Euribor+% 4,00 faiz oranı uygulanacak.

Orta ve yüksek teknolojili ürünlerin ihracatını gerçekleştiren firmalara döviz cinsinden orta uzun vadeli işletme sermayesi kredisi, azami 1 yılı geri ödemesiz azami 5 yıl vadeyle ve benzer vadedeki diğer kredilere göre 0,25 puan indirim yapılarak Euribor+% 4,25 üzerinden kullandırılacaktır.” Pekcan, “İvme finansman paketinin ihracat ayağını daha da kuvvetlendirecek bu desteklerimiz Türkiye’nin yüksek teknolojili ürün ihracatının artırılması hedefine ve yatırımda sermaye malı kullanımına önemli katkı sağlayacak” değerlendirmesinde bulundu. (BSHA)

Önceki ve Sonraki Haberler