Yumurta Fiyatları 20 Günde İki Katına Çıktı

Yumurta Fiyatları 20 Günde İki Katına Çıktı

Son haftalarda dolar kurunda yaşanan yükseliş ve yeniden kuş gribi vakalarının görülmeye başlanması ile birlikte yumurta fiyatları sadece 20 günde iki katına çıktı.

A+A-

Kütahya Tavşanlı’da çalışmalarını sürdürmekte olan yumurta üreticileri kuş gribi vakası, dolardaki kur artışı gibi nedenlerle yurtiçi yumurta fiyatlarının yüksek oranda arttığını ancak buna karşılık ihracatta da artış olduğunu açıkladı. Üreticiler 20 gün öncesinde 7 lira olan otuzlu yumurta koli fiyatının şu anda 14 lira olduğunu ve bu artış yumurta satışlarını olumsuz etkilemeye başladığını açıkladı.

DOLAR KURU ETKİSİ

Dolar TL kurundaki seviyesindeki genel artışı ve komşu ülkelerde salgına dönüşen kuş gribi hastalığı gibi nedenlerle yabancı ülkelerin Türkiye’den yumurta ihracatının ancak aynı oranda da yurtiçi yumurta fiyatlarının yüzde 100 oranında yükselttiği açıklandı. İhracat yurtiçi fiyatları etkiledi Tavşanlı'da yumurta satışı yapan üreticilerden gelen açıklama, yumurta fiyatlarındaki kısa sürede gerçekleşen yüksek artış oranı sebebiyle yumurta satışlarının %30-40 civarında azaldığı, ihracatta ise artış olduğu öğrenildi. İran’da gibi kuş gribi görülen ülkelerde yumurta ihracatının düşüşü gerçekleşirken bu pazarlarda üretici bulamayan ülkeler Türkiye’ye yöneldi ve talep artışı yurtiçi fiyat artışlarını beraberinde getirdi.

Artış devam edecek

Fiyatların gelecek günlerde bir miktar daha artacağını düşündüklerini açıklayan yumurta üreticisi firmalara göre ihracat artışı nedeniyle vatandaş iki yerine bir yumurta yemek zorunda kalacak. Artan yumurta fiyatlarına ise ilk tepki elbette halktan geldi. Özellikle hanımların daha sık kullandığının yumurtadaki zammın halkın olumsuz etkilemesi sebebiyle eleştiriler geldi. Yumurta üreticileri ise önceden zararda olduklarını ve zararın kapanma döneminde olduklarını belirterek savunmada bulundular.