Yunanistan, Libya ile buzları eritmeye çalışıyor

Yunanistan, Libya ile buzları eritmeye çalışıyor

Yunan Başbakan Kiryakos Miçotakis, Libya ile bozulan ilişkileri düzeltmek için bugün Trablus'a resmi bir ziyaret gerçekleştirdi.

A+A-

Türkiye ile Libya arasında deniz yetki alanlarının belirlenmesine yönelik anlaşmanın 2019'da imzalanmasının ardından zedelenen Yunanistan-Libya ilişkileri  Başbakan geçmişteki sorunların geride bırakılması gerektiğini söyledi.

Miçotakis Türkiye-Libya anlaşmasının iptalini istiyor

Türkiye ile Libya arasında imzalanan anlaşmayı “uluslararası anlaşma gibi gösterilen ama hiçbir yasal geçerliliği olmayan belge” olduğunu iddia eden Miçotakis, bu anlaşmanın iptalinin Atina için önemli olduğunu savundu. Libya ve Yunanistan arasında deniz yetki alanlarının belirlenmesine ilişkin olarak sürdürülen ancak 2010'da kesintiye uğrayan görüşmelerin tekrar başlaması için Libya'nın niyetli olduğunu ve Atina'nın bundan memnuniyet duyduğunu aktardı. Libya'daki barış ve istikrar için yabancı güçlerin ülke topraklarından ayrılması gerektiğini öne sürdü.

İkili görüşmede sağlık, eğitim, turizm, kültür, deniz ulaşımı, savunma, güvenlik ve enerji gibi bir çok alanda iş birliği imkanları ele alındı. Yunan Başbakan elektrik bağlantı hatları ve yenilenebilir enerji alanlarında da ikili iş birliğine gidilebileceğini kaydetti. Libya'da barış ve istikrarın sağlanması için hem AB hem de BM çerçevesinde Atina'nın desteğe hazır olduğunu ifade etti.

Miçotakis, Atina'dan sınır dışı edilen el-Menfi ile görüştü

İkili ilişkilerde yaşanan sorunların geçmişte bırakılması gerektiğini savunan Yunan Başbakan, Libya Başkanlık Konseyi Başkanı Muhammed el-Menfi ile de görüştü.

Libya ile Türkiye'nin 2019'da imzaladığı anlaşmaya tepki olarak Yunanistan'ın Aralık 2019'da sınır dışı ettiği Libya'nın Atina Büyükelçisi olan el Menfi ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada Miçotakis, Yunanistan'ın yeni Libya hükümetine olan desteğini ifade etti. Yunanistan'ın Trablus'taki Büyükelçiliğini tekrar hizmete açacak olmasına dikkati çekti ve Bingazi'de açılacak Yunan Başkonsolosluğunun da ikili ilişkilere katkıda bulunacağını ifade etti.

Miçotakis'e Trablus ziyaretinde Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ve Miçotakis'in dış politika danışmanı Eleni Suryani de eşlik etti.

Kiryakos Miçotakis Trablus ziyareti sırasında, Libya'da bulunan İtalyan Başbakan Mario Graghi ile de görüşme fırsatı buldu. İki lider göç sorunu, ekonomi ve Libya'daki durum hakkında fikir alışverişinde bulundu.  Görüşmede, Avrupa Birliği'nin Libya'daki normalleşme çabalarını desteklemesi gerektiği görüşü dile getirildi. (AjansBizim)