Yunanistan'da Kiriakos Miçotakis dönemi

Yunanistan'da Kiriakos Miçotakis dönemi

Yeni hükümet ve milletvekillerinin belirleneceği seçimlerin kesin olmayan sonuçlara göre oyoranının 38 ila 42 arasında olması beklenen Miçotakis'in partisi Yeni Demokrasi (ND), tek başına hükümet kurma yetkisi adı.

A+A-

Yunanistan'da halk Aleksis Çipras’ın Avrupa Parlamentosu seçimleri ve yerel seçimlerde aldığı yenilgi sonrası istifa etmesinin ardından gerçekleştirilen erken seçimler için sandık başına gitti.

Yaklaşık 10 milyon seçmenin bulunduğu ülkede, saat 07.00'de başlayan oy kullanma işlemi 19.00'd sona erdi.

Toplam 59 seçim bölgesinde kurulan 21 bin 478 sandıkta oy kullanma işleminin ardından  oy sayımlatına başlandı.

Yeni hükümet ve milletvekillerinin belirleneceği seçimlerin kesin olmayan sonuçlara göre oyoranının 38 ila 42 arasında olması beklenen Miçotakis'in partisi Yeni Demokrasi (ND), seçimi iktidardaki rakibi Aleksis Çipras liderliğindeki SYRIZA'nın 11,5 puan önünde tamamlayarak tek başına hükümet kurma yetkisi adı.

Eski başbakan Aleksis Çipras’ın liderliğindeki SYRIZA,  ana muhalefet oldu.

YENİ DEMOKRASİ TEK BAŞINA İKTİDAR OLDU

2015’te ekonomik krizin, milyarlarca euroluk borcun ve tasarruf yükünün yarattığı boğucu ortamda iktidara gelen solcu Aleksis Çipras ve partisi SYRIZA’nın, yine ekonomi politikaları yüzünden seçimleri kaybetmesi bekleniyordu. Krizin sorumlusu gösterilen ama Kiriakos Miçotakis liderliğinde küllerinden doğan Yeni Demokrasi ise seçimlerin favorisiydi.

KYRIAKOS MİTÇOTAKİS KİMDİR?

2016’dan bu yana Yeni Demokrasi’nin lideri olan 51 yaşındaki Kiriakos Miçotakis,  1990 -1993 yılları arasında başbakanlık yapan Konstantinos Miçotakis'in oğlu. Baba Miçotakis, görev yaptığı dönemde yakınlarını kayırma suçlamalarıyla istifa etmek zorunda kalmıştı.