Yunus Emre Divanı’nın en eski nüshası koruma altında

Yunus Emre Divanı’nın en eski nüshası koruma altında

Kültürel ve tarihi değerlerin korunması ve bu değerlerin gelecek nesillere aktarılması sorumluluğunu üstlenen Duru Bulgur, Yunus Emre Divânlarının en eski nüshası olarak kabul edilen Karaman Nüshasını koruma altına aldı.

A+A-

Araştırmacı yazar Yusuf Yıldırım tarafından hazırlanan Risâletü’n Nushiyye ve Divân-ı Yûnus Emre Karaman Nüshası; Yunus Emre’nin hayatı, Divân’ın Karaman nüshası tam metni ve Latin harflerine çevirisinden oluşuyor.

Anadolu’nun yetiştirdiği en kıymetli şahsiyetlerden biri olan Yunus Emre’nin en eski Divân nüshası gün yüzüne çıkarıldı. Araştırmacı yazar Yusuf Yıldırım tarafından hazırlanan ve Duru Bulgur’un kültür mirasının ihya edilmesi projesi kapsamında desteklenen Risâletü’n-Nushiyye ile Divân-ı Yûnus Emre Karaman Nüshası, Yûnus Emre’ye ait divanların en eskisi ve en önemlisi olarak kabul ediliyor.

Yunus Emre Divânı - Karaman Nüshası ile Yunus’un misyonunu yaymak adına tarihi bir yükümlülük üstlendiklerini ifade eden Duru Bulgur Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Duru, Yunus’u pek çok şehrin sahiplendiğini ama Karaman’da tarihi kanıtlarının var olduğunu vurguladı. Duru “Yunus Emre, özden Karamanlı’dır. Yunus adına ne varsa Karaman’da vardır. Camii, tekkesi, imareti, gerçek türbesi, gerçek mezarı ve Divânı ile Karaman Yunus’un evidir. Yunus Emre divanını Karaman’da yaz(dır)mıştır ve bu divan Yunus Emre Tekkesinde yüzyıllarca okunmuştur. Kitabın ilgili bölümlerinde görüleceği üzere divanı inceleyen tüm ilim adamları bu divanın, en eski nüsha olduğu hususunda hemfikirdir. Sayın Yusuf Yıldırım da derinlemesine araştırmaları ile bu divanın, Yunus Emre’nin yaşadığı dönemde yazıldığını ispatlamıştır” dedi.

Risâletü’n Nushiyye ve Divân-ı Yûnus Emre Karaman Nüshası; bilinenleri, Yunus üzerine bugüne kadar yazılıp çizilenleri alt üst edecek ve bilinmeyenleri gün yüzüne çıkaracak bir başvuru eseri olacak. Eser, diğer nüshalardan farklı olarak Yunus’un Yunus Emre’nin hayatına ilişkin oldukça önemli detaylar içeriyor.