Yurtdışında oy kullanacakların dikkat etmesi gerekenler?

Yurtdışında oy kullanacakların dikkat etmesi gerekenler?

Yurt dışında yerleşik olarak yaşayanların yanı sıra yurt dışına çıkanların nasıl önümüzdeki referandumda nasıl oy kullanacaklarına dair daha önceki uygulamalarda olduğu gibi oy kullanacaklar.

A+A-

Yurt dışı kütüğüne kayıtlı olanlar kendilerinin belirleyeceği gümrüklerde ya da konsolosluklarda oy kullanabilecek. Yurt dışında yerleşik olarak yaşayanların yanı sıra yurt dışına çıkanların nasıl önümüzdeki referandumda nasıl oy kullanacaklarına dair daha önceki uygulamalarda olduğu gibi oy kullanacaklar.

YURT DIŞI İKAMETGAH ÖNEMLİ

YSK kayıtlarına göre yurt dışında ikametgahı bulunanlarda sıkıntı yok. Bunlar bağlı oldukları konsolosluklarda oylarını kullanabilecekler. Türkiye’de yaşayan lakin referandum tarihinde yurt dışında bulunanların nasıl oy kullanacaklarını belirleyen YSK yurt dışına çıkış esnasında gümrüklerde oy kullanıp gidebilineceğini duyurdu.

KONSOLOSLUK VE GÜMRÜKLER

YSK verilerine göre yurt dışı kütüğüne kayıtlı olanlar uygun gördükleri gümrük ve konsolosluklarda referandum oylarını kullanabilecekler.

Daha önce sadece bağlı oldukları konsolosluklarda oy kullanabilen yurt dışı seçmeni Yüksek Seçim Kurulu’nun yapmış olduğu değişikliğe göre referandumda kendisine en yakın konsoloslukta oyunu kullanabilecek.

İSTEDİKLERİ KONSOLOSLUKTA OY KULLANABİLECEKLER

YSK yurtdışında yaşayan seçmenlere yönelik olarak aldığı önemli bu karar ile yurt dışı seçmeninin rahat oy kullanabilmesinin önün açmış oldu. Halen yurt dışında yerleşik adresi bilinmeyen 980 bin Türk vatandaşı seçmen bulunuyor. Bunların oy kullanmalarının önünün açıldığı yeni düzenlemeye göre kimliği ile konsolosluğa gitmesi ile “Yerleşim yeri adresi yurt dışında olan Türk vatandaşlarının adres kayıtları, yaşadıkları ülkede kullanılan adres verilerine veya o ülke ve bağlı olduğu temsilcilik bilgisine göre tutulur” şeklinde değiştirilerek oy kullanmasının önü açılmış oldu.

SON SEÇİMDE ORAN %43,7’YE ÇIKTI

Yurt dışı seçmeni ile ilgili yapılan değişiklikler seçmenin seçimlere katılım oranlarını yükseltmiştir. Yurtdışındaki seçmenler bugüne kadar sadece bağlı oldukları konsolosluklarda oy verebiliyordu. Bunun neticesinde ise katılım oranları düşük kalıyor. 2014’teki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yurtdışında seçimlere katılım % 8,3 oranında oldu. 7 Haziran 2015’de yapılan genel seçimde ise bu oran % 36’ya çıkmıştı. 1 Kasım seçiminde ise yurt dışı seçmen sayısı 2 milyon 899 bin belirlenirken bu seçmenin ancak 1 milyon 264 bini gümrükler de ve konsolosluklarda oy kullanmıştı. 1 kasım seçimlerinde yurt dışı oy kullanım oranı % 43,7’ye kadar çıkmıştı.