Yüz yüze ve uzaktan eğitim kararlarını Valilikler verecek

Yüz yüze ve uzaktan eğitim kararlarını Valilikler verecek

Tüm illerde okul öncesi, ilkokul ile 8 ve 12’nci sınıflar, özel eğitim gerektiren öğrenciler için yüz yüze eğitim sürüyor.

A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, koronavirüs salgınında 58 ilin “kırmızı” çok yüksek riskli olduğunu açıklamasının ardından veli ve öğrenciler için de “eğitimin” durumu merak edilmişti. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) yaptığı açıklamada eğitimde yerinde karar uygulaması kapsamında 1 Mart 2021 Pazartesi kamuoyu ile paylaşılan kriterler doğrultusunda, yüz yüze ve uzaktan eğitim faaliyetlerine il bazlı alınacak kararlar ile devam edileceği açıklamasında bulunmuştu. Buna göre de tüm illerde okul öncesi, ilkokul ile 8 ve 12’nci sınıflar, özel eğitim gerektiren öğrenciler için yüz yüze eğitim sürüyor. Aynı şekilde 8. ve 12. sınıflar ile mezunlara yönelik düzenlenen Destekleme ve Yetiştirme Kursları ile takviye kurslarına cumartesi ve pazar günleri de dahil devam ediliyor.

Yerinde karar uygulaması 
MEB, 5, 6 ve 7. sınıflar ile lise hazırlık, 9, 10 ve 11. sınıflarda yüz yüze ve uzaktan eğitime geçiş, risk durumu haritasına bağlı olarak valilikler koordinasyonundaki İl Hıfzısıhha Kurulu kararları doğrultusunda il bazlı olarak uygulanacağını dile getirmişti. Bakanlığın bu açıklamasından sonra da iller kendi risk durumlarını değerlendirerek, yüz yüze eğitim konusunda kararlarını almaya başladı. pervinkaplan.com haberine göre işte yüz yüze eğitim ile ilgili kararlarını açıklayan iller: 

Ankara: Mevcut durum sürecek
Ankara Valiliği İl Hıfzıssıhha Kurulu kent genelinde eğitim ve öğretimle ilgili 2 Mart'taki kararla düzenlenen mevcut uygulamanın devamına karar verdi. Bu durumda okul öncesi, ilkokul ile 8 ve 12’ler için yüz yüze eğitim sürecek. Destekleme ve yetiştirme kurslarında da yüz yüze eğitim olacak. 

Erzincan: Sınavlardan sonra uzaktan 
Valilikten yapılan açıklamaya göre, İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, Vali Mehmet Makas başkanlığında toplandı. Toplantıda tüm okul öncesi, ilkokul, 8 ve 12’lerde eğitim yüz yüze ve seyreltilmiş olarak sürecek. Özel gereksinimli öğrenciler için tam zamanlı yüz yüze eğitim devam edecek. Köy ve seyrek nüfuslu yerleşim yerlerindeki eğitim kurumlarında yüz yüze eğitim uygulaması ile 8 ve 12. sınıflar ile mezunlara yönelik düzenlenen destekleme ve yetiştirme kursları, hafta içi ve hafta sonu da dahil devam edecek.  

Ayrıca, ortaokul 5, 6 ve 7. sınıflarda daha önce oluşturulan sınav takvimi doğrultusunda 2. dönem 1. sınavları yüz yüze yapılmaya devam edecek. Sınavların bitimiyle birlikte 5 Nisan 2021 Pazartesi günü itibarıyla lise hazırlık, 9, 10 ve 11. sınıflarda ise 30 Mart 2021 Salı günü itibarıyla eğitim uzaktan olacak. 

Gaziantep: Kimler uzaktan eğitime geçiyor?
 Okul öncesi eğitim kurumları ve özel gereksinimli öğrenciler için hizmet veren özel eğitim okullarında yüz yüze eğitim tam zamanlı olacak. Birleştirilmiş sınıflı okullar, kırsal mahalle vb. seyrek nüfuslu yerlerdeki okullar yüz yüze eğitim tam zamanlı. İlkokullar 2 gün okulda seyreltilmiş sınıflarda yüz yüze, 3 gün uzaktan eğitim alacak. 

Ortaokul 5, 6 ve 7 sınıflar tam zamanlı uzaktan eğitime devam edecek. Ortaokul 8. sınıflar haftada 12 ile 22 saat olacak şekilde seyreltilmiş yüz yüze eğitimde. Hazırlık 9, 10 ve 11. sınıflar tam zamanlı uzaktan eğitimde. 12. sınıflar haftada 16-24 saat olacak şekilde planlanan seyreltilmiş sınıflarda yüz yüze eğitim alacak. Destekleme ve yetiştirme kurslarında da eğitim yüz yüze olacak. Sınavlar, seyreltilmiş sınıflarda yapılacak."

Çorum: Tekrar uzaktan eğitim başladı
Ana sınıfı, ilkokul, 8 ve 12. sınıflar hariç uzaktan eğitime geçildi.  

Kırşehir: Uzaktan eğitime geçildi
Birleştirilmiş sınıflı okullar ile köylerde, Kaman ilçesi Kurancılı beldesi, Çiçekdağı ilçesi Köseli beldesinde açık bulunan ilkokullar, ortaokullar ve imam hatip ortaokullarında tam zamanlı yüz yüze eğitime devam edilecek. İlkokullar haftada 2 gün seyreltilmiş sınıflarda yüz yüze eğitim alacak. Ortaokullarda 5, 6, 7. Sınıflar tam zamanlı uzaktan eğitimde. Ortaokul 8. sınıflar haftada 12 ila 22 saat olacak şekilde seyreltilmiş yüz yüze eğitime devam edecek. Lise hazırlık, 9, 10, 11. sınıflar tam zamanlı uzaktan eğitime geçecek. Lise 12. sınıflar seyreltilmiş gruplar halinde haftada 16-24 saat olarak yüz yüze eğitimi sürdürecek. Destekleme ve yetiştirme kurslarının yüz yüze eğitim sürecek. Sınavlar seyreltilmiş sınıflarda devam edecek. 

(AjansBizim)