Zaferler ve Ağıtlar Gösterimi İstanbul Modern'de

Zaferler ve Ağıtlar Gösterimi İstanbul Modern'de

William Kentridge’in Zaferler ve Ağıtlar adlı tutkulu ve tartışmalı sanat filmi, Türkiye’de ilk ve bir defaya mahsus olmak üzere İstanbul Modern Sinema’da izleyiciyle buluşuyor.

A+A-

Animasyon, çizim, tiyatro oyunu, heykel, video ve yerleştirmeleri ile tanınan Johannesburg doğumlu sanatçı William Kentridge, Roma’nın etkileyici tarihine atıfta bulunduğu bir proje tasarladı. Gerçekleştirilmesi 12 yıl süren projenin son iki yıllık süreci ise Zaferler ve Ağıtlar adıyla filmleştirildi.

Kentridge, proje için Roma’daki Tiber Nehri'nin tarihi kıyısının 550 metrelik kısmında sergilenmek üzere her biri 10 metre yüksekliğinde 90 adet ikonografiden oluşan çağdaş bir fresk hazırladı. Sanatçı bu fresk ile Remus cinayetinden Bernini’nin heykellerine, Pasolini’nin ölümünden mülteci sorunlarına kadar Roma tarihinin önemli figürlerini ve kentin hem iyi hem de kötü hatıralarını yeniden yorumladı. Nehrin beyaz travertenlerinde Kentridge’in geçici ikonografileriyle yarattığı bu yeni hikaye birkaç yıl içinde kaybolacaksa da, freskin hatırası belgeselde yaşayacak.

Film, yirmiden fazla çağdaş sanat kurumunda yalnızca 2017 yaz döneminde gösterimde olacak.

İstanbul Modern Sinema

Tarih: 15 Haziran 2017 Perşembe,

Saat: 18.00

Yönetmen: Giovanni Troilo, Güney Afrika Cumhuriyeti, İtalya / Renkli, 70’ İngilizce, İtalyanca

Prodüksiyon: Todos Contentos y yo Tambien 
Altyazı: Türkçe

Gösterim ücretsizdir.