Zeybekci: Türkiye fason üretim merkezi olmak istemiyor

Zeybekci: Türkiye fason üretim merkezi olmak istemiyor

Ekonomi Bakanı Zeybekci; Türkiye artık tüketim alışkanlıklarını belirleyen, dağıtım ve tüketim kanallarına hakim olan bir ülke olmalı" ifadelerini kullandı.

A+A-

Ekonomi Bakanlığı ve Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) düzenlediği Türkiye Tasarım Haftası kapsamında düzenlenen Design Turkey 2017 Endüstriyel Tasarım Yarışması Ödül Töreni, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin katılımıyla gerçekleşti.

Törende konuşan TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, “Biz üreticileri ve ihracatçıları tasarıma yönlendirmek istiyoruz. Bu konuda çalışmalar yapsınlar istiyoruz. Tasarıma para harcamayı öğrensinler. Taklitten tasarıma geçmeyi öğrensinler” dedi.

Türkiye’nin gelinen noktada fason üretim merkezi olmak istemediğini söyleyen Zeybekci ise “Maraton ve uzun mesafe yarışları gibi herkes yarışı bitiriyor ama madalya ilk 3'e veriliyor. O yüzden bilgiyi ve tasarımı satın alan değil, üreten bir ülke olmalıyız” diye konuştu.

Design Turkey 2017 Endüstriyel Tasarım Ödülleri 3 kategoride 60 tasarımcıya verildi. Toplam 8 tasarımcıya verilen Üstün Tasarım Ödülleri’ni 3’ünü Arçelik, 2’sini Koleksiyon Mobilya için ürün tasarlayanlar aldı. Şişecam, İntema Yaşam ve GOM’a tasarlanan ürünlerle ise birer Üstün Tasarım Ödülü verildi.

Ekonomi Bakanlığı ve Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin düzenlediği Türkiye Tasarım Haftası-Design Week Turkey kapsamında düzenlenen Design Turkey 2017 Endüstriyel Tasarım Yarışması Ödül Töreni, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin katılımıyla gerçekleşti. Törende konuşan TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, bir insanın günde ortalama 400 nesne gördüğünü ve bunların tasarıma konu olduğuna işaret etti. Büyükekşi, “İşte biz üreticileri ve ihracatçıları tasarıma yönlendirmek istiyoruz. Bu konuda çalışmalar yapsınlar istiyoruz. Tasarıma para harcamayı öğrensinler. Taklitten tasarıma geçmeyi öğrensinler. Çünkü biliyoruz ki tasarım, ürünlerin katma değerini artırıcı güçlü bir etkidir” diye konuştu.

Büyükekşi, son bir yılda 66 ihracatçının TİM vasıtasıyla tasarım merkezi açtığını ya da başvuruda bulunduğunu söyledi. Son dönemde tasarım ve ihracata dair diğer konularda görülmemiş desteklerin hayata geçirildiğini de hatırlatan Büyükekşi, “Çalışmalar ve destekler ile son 10 yılda yüzde 35 artarak yıllık 40 bini aşan endüstriyel tasarım başvuruları, 100 binlere 200 binlere ulaşacak. Tüm tasarımcılarımızı, medeniyetimize ve ekonomimize ilham verici katkılar yapmaya davet ediyoruz” dedi.

Türkiye fason üretim merkezi olmak istemiyor

Türkiye'nin büyümesiyle 3. çeyrekte gerek OECD gerekse G20 ülkeleri arasında birinci olacağını söyleyen Ekonomi Bakanı Zeybekci ise, "Dördüncü çeyrekle beraber yıl sonu itibariyle dünyada ilk 2'de veya 3'te olacak olan bir ülkeden bahsediyoruz. Yani bu kadar kabına sığmayan ülkenin ihtiyacı olan tek bir şey vardır. Türkiye artık tüketim alışkanlıklarını belirleyen, dağıtım ve tüketim kanallarına hakim olan bir ülke olmalı" ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin gelinen noktada fason üretim merkezi olmak istemediğini ifade eden Zeybekci, "Artık böyle devam edemeyiz. O maraton ve uzun mesafe yarışları gibi herkes yarışı bitiriyor ama madalya ilk 3'e veriliyor. O yüzden bilgiyi, tasarımı satın alan değil, üreten bir ülke olmalıyız." diye konuştu.

60 tasarımcıya ödül verildi

Design Turkey 2017 Endüstriyel Tasarım Yarışması Ödülleri, Kavramsal Tasarım, İyi Tasarım, Üstün Tasarım olmak üzere toplam 3 kategoride 26 sektöre yönelik ürün tasarlayan 60 tasarımcıya verildi. Toplam 8 tasarımcıya verilen Üstün Tasarım Ödülleri’ni 3’ünü Arçelik, 2’sini Koleksiyon Mobilya için ürün tasarlayanlar aldı. Şişecam, İntema ve GOM’a tasarlanan ürünlerle ise birer Üstün Tasarım Ödülü verildi.

TİM Başkanı Büyükekşi, Design Turkey Endüstriyel Tasarım Yarışması’nın 2016 yılına kadar iki yılda bir gerçekleştirilirken, 2017 itibariyle her sene gerçekleştirildiğine de değinerek “Bu nedenle başvuru sayısında düşüş olmasını bekliyorduk ama düşüş çok sınırlı. Geçen sene 319 başvuru alırken bu sene 285 başvuruya ulaştık. Bizleri çok memnun eden bir gelişme de kavramsal tasarım başvurularının 80’den 115’e yükselmiş olması” dedi.

Türkiye Tasarım Haftası-Design Week Turkey sırasında ayrıca İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri’nin (İMMİB) düzenlediği 2017 Endüstriyel Tasarım Yarışması ile 4. Plastik Metal Ambalaj Tasarım Yarışması, Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri (OAİB) 10. Ulusal Mobilya Tasarım Yarışması ve İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçılar Birliği (İDDMİB) Birlikte Tasarlayalım Tasarım Yarışması ödül törenleri düzenlendi