Zeytinyağında Markalı ve ambalajlı ihracatın üzerinde durmalıyız

Zeytinyağında Markalı ve ambalajlı ihracatın üzerinde durmalıyız

Zeytindostu Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Murat Çetin, Uluslararası Zeytinyağı Konseyi tarafından 15-30 Kasım tarihleri arasının Dünya Zeytin Günü olarak ilan edilmesi nedeniyle bir kutlama mesajı yayımladı.

A+A-

Açıklamasında zeytin ve zeytinyağında yeni sezona ilişkin değerlendirmelere de yer veren Çetin, zeytinyağı rekoltesinin 250 bin tonu aşmasına kesin gözüyle bakıldığını, bu dönemde ürüne olan talebin artmasının üreticiler açısından sevindirici olduğunu söyledi.

15-30 Kasım tarihleri arasını kapsayan Dünya Zeytin Günü’nü kutlayan Zeytindostu Derneği Başkanı Murat Çetin, zeytinyağı rekoltesinin 250 bin tonu aşmasının beklendiği bir dönemde döviz kurlarındaki yaşanan artışın zeytinyağı ihracatına olumlu yansıyacağını öne sürdü. Çetin, “Markalı ve ambalajlı ihracatın üzerinde durmalıyız” dedi.

Zeytinyağı Konseyi tarafından ilan edilen 15-30 Kasım Dünya Zeytin Günü nedeniyle bir kutlama mesajı yayımlayan Zeytindostu Derneği Başkanı Murat Çetin, yeni sezona ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Önceki yılların aksine resmi zeytin ve zeytinyağı rekoltesi tahmin raporunun henüz açıklanmamasının eleştiren Çetin, buna rağmen artık 250 bin ton zeytinyağı rekoltesine ulaşılmasına sektör tarafından kesin gözüyle bakıldığını kaydetti.

‘ARTAN ÇİFTÇİ MALİYETLERİ TALEPLE KARŞILANACAK’

Çiftçilerin artan üretim maliyetlerinin görmezden gelinemeyeceğini vurgulayan Zeytindostu Derneği Başkanı, zeytinyağına artan talebe bağlı olarak satış fiyatlarının bir miktar arttığını kaydetti. Zeytinyağı ihracatında kur gibi yan faktörlerin de etkisiyle parlak bir sezon beklediklerini de sözlerine ekleyen Murat Çetin, tanıtım çalışmaları ve tağşiş konularında da dernek olarak adım atılmasını beklediklerinin altını çizdi.

Çetin açıklamasında yeni sezona ilişkin şu beklentilere yer verdi; “Bu yıl sezon başlamasına rağmen zeytin ve zeytinyağında resmi rekolte tahmini henüz açıklanmış değil. Buna rağmen Türkiye İstatistik Kurumu ve sektör beklentileri gösteriyor ki zeytinyağında 250 bin ton gibi rakamlara ulaşmak sürpriz olmayacak.

Her zaman olduğu gibi sezon başında ağaç başına verime bakıldığında 7-8 kg zeytinden 1 kg zeytinyağı elde edilse de bu oran son zamanlarda yağışlarında etkisiyle her zamanki seviyesine ulaşmaya başladı.

Çiftçilerimizin mazot başta olmak üzere üretim maliyetleri yükselmiş olmasına rağmen zeytinyağına olan talepteki artış satış fiyatlarını da olumlu yönde etkilemiştir. Rekoltenin arttığı bir dönemde zeytinyağının bu fiyatlarda talep bulması üreticiler açısından sevindiricidir.

Tabi bunun yanında ağaç dikimini artırmanın önemini, Avrupa’da olduğu gibi devletin üreticiye sağladığı destek oranlarının artırılmasının gerekliliğini, tağşişle mücadelede tarım il müdürlüklerinin kontrollerini sıklaştırmalarını ve verilecek cezaların ağırlaştırılması gerekliliğini özellikle vurgulamak istiyoruz. Yanısıra, bu konuya bakanlığın ve hükümetin el atmasının artık elzem olduğunu belirterek Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanımızı bu anlamda göreve çağırdığımızı duyurmak istiyoruz. Kendisine zeytin ve zeytinyağı sektörünün en önemli STK’larından biri olarak desteğe hazırız.”

İHRACATTA İBRE MARKALIDAN YANA DÖNMELİ

Bu sezon zeytinyağı ihracatındaki artış ivmesinin sürmesini beklediklerini kaydeden Murat Çetin, Dünya Zeytin Günü’nü de kutladığı değerlendirmelerini söyle tamamladı;

“Bilindiği gibi zeytinyağı ihracatında yaşanan artış sürüyor. Döviz kurunun yükselmesi ve rekoltenin artışı ihracatçının Türk zeytinyağını pazarlayabilmesinin önünü açacağa benziyor. Önemli olan bu ivmeyi fırsat bilerek doğru stratejilerle markalı ve ambalajlı ihracatta ilerlemek...

İç piyasaya yönelik olarak tanıtım süreklilik temelinde ilerlemeli. Kişi başı 2 kg. olan tüketimi artırmanın yönü tanıtımlardan geçmektedir. Kamu spotu bu açıdan çok önemlidir ancak diğer bitkisel yağ ve margarin lobileri zeytinyağının daha da ön plana çıkmaması için çalışmaktadırlar. Biz dernek olarak zeytin olan her etkinlikte yer alıyoruz. Bu anlamda tadım eğitimlerinden hasat etkinliklerine tüm çalışmalara katkı koyarak iç tüketimin artırılmasına gayret ediyoruz. Olivetech 2018 için de hazırlıklara başladık. Bu yıl fuar düzenleme kurulu ile güçbirliği yapıyoruz. Tüm zeytincilik sektörünün Dünya Zeytin Günü’nü kutlar, bereketli bir sezon geçirmelerini dilerim.”

Önceki ve Sonraki Haberler